در اینجا، توضیحاتی کلی در مورد برنامه ویزای استارتاپ کانادا برای هفت مشخصه مهم آن شامل “سابقه، آمار قبولی پرونده ها و روش این برنامه و شرایط پذیرش و سازمان های تعیین شده و مدت زمان تقریبی و هزینه تقریبی” داده شده است و مرجع اصلی برای همه این توضیحات، سایت رسمی اداره مهاجرت دولت کانادا به این آدرس است:

۱. سابقه

این برنامه با نام Startup Visa Program (برنامه ویزای استارتاپ) از سال 2013 به صورت یک برنامه آزمایشی برای پنج سال شروع شد و سپس از سال 2018 به عنوان یک برنامه دائمی مهاجرت به کانادا اعلام شد. نتیجه این برنامه برای متقاضی، اقامت دائم (Permanent Residency) (PR) کانادا است.

۲. وضعیت فعلی

براساس آماری که اداره مهاجرت کانادا براساس تعداد متقاضیان و تعداد تاییدشده‌های نهایی برای PR، منتشر می‌کند (از اینجا دانلود کنید)، تقریبا حدود 80% متقاضیان در سال 2019 و حدود 72% در سه ماه اول سال 2020، تایید شده‌اند که البته با توجه به پرونده های تقلبی و اشتباهی که سودجویان تهیه می‌کنند می توان مطمئن بود که آمار تاییدشدگان نهایی در سال های 2020 به بعد، کاهش خواهد یافت.

۳. روش این برنامه

تعدادی هم تیمی (حداکثر 5 نفر) اعلام می کنند که دارای ایده اجرایی یا محصول یا خدمات خاص هستند که هم نوآورانه (Innovative) است و هم برای کانادا شغل ایجاد می کند و هم می خواهند در کانادا آن را در قالب یک شرکت راه اندازی کنند و بتواند با دیگر شرکت ها رقابت کنند. آنها فعالیت های خود را به یکی از سازمان های تعیین شده (Designated Organizations)، اعلام می کنند و در صورتی که از یکی از آنها نامه حمایتی (Letter of Support) بگیرند، مدارک خود را به همراه نامه حمایتی به اداره مهاجرت کانادا ارائه می دهند و پس از بررسی های اداره مهاجرت کانادا، در صورت تایید شدن، به کل خانواده های آنها، اقامت دایم داده می شود.

۴. حداقل شرایط این روش

داشتن نمره زبان انگلیسی یا فرانسه، داشتن حداقل تمکّن مالی برای شش ماه زندگی در کانادا، و داشتن نامه حمایتی از یکی از سازمان های تعیین شده است.

۵. سازمان‌های تعیین شده

از این آدرس لیست کامل سازمان‌های تعیین شده قابل مشاهده می‌باشد، که به صورت مداوم به روز می‌شود.

این سازمان ها، توسط اداره مهاجرت کانادا تعیین شده اند (برای دادن نامه حمایتی به متقاضیان تایید صلاحیت شده اند) و در سه گروه اصلی سرمایه گذار خطرپذیر (VC)(Venture Capitalist) ، سرمایه گذار فرشته صفت (Angle Investor) ، پرورش دهنده (Incubator) دسته بندی می شوند که اعتبار نامه حمایتی از هر یک از این سه گروه، از لحاظ اعتبار نامه حمایتی، تفاوتی با هم ندارند.

۶. مدت زمان تقریبی

از زمان ارائه نامه حمایتی به اداره مهاجرت کانادا تا زمان دریافت اقامت دائم، براساس برنامه ریزی ها باید 12 تا 16 ماه طول بکشد ولی برحسب شرایط متقاضیان و کشور آنها و نیز شرایط عمومی مانند کرونا این مدت زمان به 32 ماه هم رسیده است. در این آدرس با انتخاب Economic Immigration و سپس انتخاب Start-up Visa و سپس یکی از دو گزینه I haven’t applied yet و یا I already applied  می توان مدت زمان را مشاهده کرد که هرگاه گزینه “هنوز اقدام نکرده ام” را انتخاب کنید، مدت زمان همان 12 تا 16 ماه نمایش داده می شود و هر گاه گزینه “اقدام کرده ام” را انتخاب کنید، مدت زمان تقریبی که 80% از افرادی که اخیرا PR شده اند، منتظر مانده اند را نشان می دهد.

دقت بفرمایید که این 32 ماه برای PR شدن، به دلیل عدم بررسی پرونده ها به مدت بیش از 12 ماه بود و حالا از یک طرف سرعت خیلی زیادی به بررسی ها داده اند و از طرف دیگر تعداد پرونده خیلی زیادی مانده است

در نظر داشته باشید که از زمانی که شما اقدام می کنید تا بتوانید نامه حمایتی را بگیرید، به صورت متوسط یک سال زمان نیاز دارد (هرچند برخی که محصول و محتوای خیلی آماده ای داشته اند در مدت دو ماه هم توانسته اند نامه حمایتی بگیرند).

۷. مرجع اصلی

مرجع اصلی برای همه این توضیحات، سایت رسمی اداره مهاجرت دولت کانادا می‌باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *