لیست کامل و رسمی از این سازمان ها در این آدرس وجود دارد. در این لیست سه گروه اصلی به نام های VC  یا Venture Capital Funds یا همان سرمایه گذار خطرپذیر ، انجل Angel یا همان افراد سرمایه گذار، و انکوباتور Incubator یا پرورش دهنده وجود دارد که هر سه گروه، مجاز به ارائه نامه حمایتی یا همان Letter of Support یا به اختصار LoS هستند. نکته کلیدی که باید برای هر کدام بدانید:

۱. در صورتی که از VC ها نامه حمایتی دریافت کنید، باید آنها قبول کنند که حداقل دویست هزار دلار در فعالیت شما سرمایه گذاری کنند. در صورتی که کار شما را خیلی خیلی قبول داشته باشند (مثلا محصولی دارید که گردش مالی خیلی بالایی ایجاد کرده است)، مقداری از سهام شما را می گیرند و تعهد می دهند این دویست هزار دلار را برای شما سرمایه گذاری کنند که البته آنها عموما به شما پول نمی دهند بلکه مثلا فضای کار به همراه خدمات وکیل و حسابدار و احتمالا برخی از هزینه بازاریابی و تبلیغات و مانند آن به شما می دهند (مثلا می گویند به مدت دو سال، هر هفته یک ساعت وکیل ما به سوالات شما می تواند جواب دهد بنابراین در این دو سال، کلا  100 ساعت در اختیار شما است و هزینه اش ساعتی 500 دلار است که این می شود 50هزار دلار، همین موضوع برای حسابدار هم هست که هفته ای دو ساعت جواب می دهد و می شود 150 هزار دلار و مثلا یک میز و صندلی هم در فضای کاری می دهد که هزینه اش را 50 هزار دلار محاسبه می کند و با این روش 200 هزار دلار را در کار شما سرمایه گذاری کرده است). این روش برای استارتاپ های ایرانی خیلی سخت است و توصیه می شود زمان زیادی برای گرفتن نامه از آنها تلف نکنید.

۲. انجل ها هم دقیقا مثل VC ها هستند و فقط به جای دویست هزار باید حداقل هفتادوپنج هزار دلار در فعالیت شما سرمایه گذاری کنند. بقیه موارد مشابه است.

۳. در صورتی که از انکوباتورها نامه حمایتی دریافت کنید، برخی از آنها هیچ سهامی از استارتاپ شما نمی گیرند و برخی تا حدود ده درصد سهام می گیرند. اکثر آنها هزینه هایی به عنوان هزینه های فضا و مربی و مانند آن از شما می گیرند که این هزینه ها به شدت متفاوت است. اصولا بهترین روشی که برای استارتاپ های ایرانی می توان اقدام کرد، همین روش است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *